آشنایی با برخی مهارت های همسر داری

بهترین همسران دنیا!

آشنایی با برخی مهارت های همسر داری

1- شاد باشیم؛ شاد بودن همیشه ارزشمند است، پس سعی کنیم خود را خوشحال و سرحال نشان دهیم تا خستگی را از تن شریک زندگی خود دور کنیم.

2- صبور باشیم؛ اگر رفتار همسرمان را خوشایند نمی‌دانیم بهتر است با حوصله و تأمل و در شرایط مناسب او را از چگونگی رفتارش آگاه کنیم.

3- منطقی رفتار کنیم؛ مسایل را منطقی و درست بررسی کنیم و به جای منافع شخصی، مصالح زندگی مشترک را در نظر بگیریم و بی‌طرفانه قضاوت کنیم.
بهترین همسران دنیا!

آشنایی با برخی مهارت های همسر داری

1- شاد باشیم؛ شاد بودن همیشه ارزشمند است، پس سعی کنیم خود را خوشحال و سرحال نشان دهیم تا خستگی را از تن شریک زندگی خود دور کنیم.

2- صبور باشیم؛ اگر رفتار همسرمان را خوشایند نمی‌دانیم بهتر است با حوصله و تأمل و در شرایط مناسب او را از چگونگی رفتارش آگاه کنیم.

3- منطقی رفتار کنیم؛ مسایل را منطقی و درست بررسی کنیم و به جای منافع شخصی، مصالح زندگی مشترک را در نظر بگیریم و بی‌طرفانه قضاوت کنیم.

4- کم توقع باشیم؛ از همسرمان آن‌قدر انتظار داشته باشیم که بتواند به انتظارات پاسخ دهد.

5- مثبت‌نگر باشیم؛ با بیاد آوردن لحظات شیرین زندگی بدبینی را از خود دور کنیم، به رفتارهای خوب همسرمان بیشتر بیندیشیم و جنبه‌های خوب زندگی را فراموش نکنیم.

6- خوش‌بین باشیم؛ داشتن نگاه خوش‌بینانه به زندگی و اطرافیان باعث ایجاد آرامش و بذل محبت و عاطفه می‌شود.

7- یک‌دل باشیم؛ درک متقابل موجب ایجاد تفاهم می‌شود و یکدلی به وجود می‌آورد.

8- شنونده ی خوبی باشیم؛ هنگامی که همسرمان با ما صحبت می‌کند حتی‌الامکان به چشمان او نگاه کنیم و یا با اشاره و سرتکان دادن نشان دهیم که به حرف‌های او توجه داریم.

9- مشوق همسر خود باشیم؛ برای رفتارها و صحبت‌های همسرمان ارزش قائل شویم و با یادآوری موقعیت‌های موفق گذشته ، او را تشویق کنیم تا آینده ی بهتری داشته باشد.

10- به پیشرفت یکدیگر اهمیت دهیم؛ آنقدر صمیمی باشیم که پیشرفت و ترقی همسرمان یکی از آرزوهای ما باشد، در حقیقت اولین کسی که از این پیشرفت سود می‌برد ما هستیم.

11- خوش قول باشیم؛ برای حرف‌ها و قول‌های خود ارزش قائل شویم و خود را در مقابل آنها مسوول بدانیم خوش‌قولی نشانه ی احترام به خود و همسر است.

12- به شخصیت همسرمان احترام بگذاریم و حرمت یکدیگر را نزد خانواده و دوستان و … حفظ کنیم.

13- ارتباط کلامی و عاطفی خود را حفظ کنیم؛ سعی کنیم با همسر خود درباره ی مسائل مختلف گفتگو کنیم. صحبت کردن بهترین راه آگاهی از افکار و احساسات همسر می‌باشد.

14- با یکدیگر مهربان باشیم؛ همسرمان را جزئی از وجود خود بدانیم، محسناتش را بازگو کنیم، برایش خوبی بخواهیم و در راه کمک به همسرمان تمام تلاش خود را به کار ببریم. با مهربانی می‌توانیم مالک قلب‌های یکدیگر باشیم و رابطه ی گرم و صمیمی بر قرار کنیم.

15- محبت‌پذیر و قهر گریز باشیم؛ منش توأم با مهربانی و دوری از قهر و کینه صفت همسران فداکاراست. تلاش کنیم که آیینه ی زندگیمان شفاف و بدون غبار کدروت باشد.

16- راستگو باشیم؛ صداقت و راستی از بهترین سرمایه‌های زندگی مشترک است. هرگز نباید به دروغ و نیرنگ متوسل شویم حتی اگر حقیقت به نفع ما نباشد. فراموش نکنیم که دروغ پایه‌های زندگی را سست می‌کند.

17- محیط خانواده را با صفا کنیم؛ فضای عاطفی خانواده باید چنان مطلوب و دوست داشتنی باشد که همسرمان در آن احساس رضایت خاطر کند و از امنیت روانی برخوردار باشد.

18- به ارزش‌های دینی، اخلاقی و خانوادگی پایبند باشیم؛ ارزش‌ها از ارکان و ستون‌های اصلی خانواده محسوب می‌شوند و مقید بودن به ارزش‌ها موجب دوام و استحکام خانواده می‌شود و اصالت آن را حفظ می‌کند.

19- به نیازهای همسر توجه کنیم؛ رفتار دلنشین و توأم با متانت موجب می‌شود خواسته‌های خود را به راحتی بیان کند.

20- بهداشت روانی همسر را تأمین کنیم؛ در سایه ی سلامت جسمی و روانی می‌توانیم به هدف‌های خود برسیم، بنابراین باید به رفتار او توجه نماییم و از افسردگی و خمودیش جلوگیری کنیم.

21- با یکدیگر مشورت کنیم؛ هر یک از همسران باید حق داشته باشند نظر و پیشنهاد خود را بیان کنند. با مشورت کردن، راه رسیدن به زندگی سالم کوتاه تر می‌شود.

22- قدرشناس باشیم؛ از همسرمان به خاطر انجام وظایف، مسوولیت‌ها و همکاری‌هایش قدردانی کنیم برای ابراز سپاسگزاری و تشکر به کلمه‌های خاصی نیازمند نیستیم!

23- احساس مسوولیت داشته باشیم؛ هر یک از همسران باید خود را در مقابل کاری که برعهده گرفته‌اند متعهد بدانند و از انجام دادن آن شانه خالی نکنند.

24- برنامه‌ریزی کنیم؛ در حقیقت برنامه‌ریزی به زندگی خانوادگی نظم و سامان می‌بخشد.

25- الگوی خوبی باشیم؛ طوری رفتار کنیم که الگوی رفتاری مناسبی برای همسر و فرزندان خود باشیم.

26- خود را به جای همسرمان بگذاریم؛ دنیا را از دریچه ی نگاه او ببینیم و از خود بپرسیم : «اگر من جای او بودم چه می‌کردم؟»

27- به خواسته‌ها و افکار یکدیگر احترام بگذاریم؛ فراموش نکنیم که ازدواج پیمان همکاری و تشریک مساعی است.

28- میانه رو و متعادل باشیم؛ حضرت علی (ع) فرموده‌اند «خیرالامور اوسط‌ها»، پس اگر در تمام امور زندگی (خوردن، خوابیدن، مسافرت و حتی محبت کردن و…) اعتدال را رعایت کنیم کمتر دچار مشکل می‌شویم.

29- با جملات زیبا از همسر خود دلجویی کنیم؛ یک جمله ی شورانگیز می‌تواند طوفانی از خشم وغضب و نفرت را خاموش کند و بنای زندگی را از خطرات گوناگون دور سازد.

30- روابط زناشویی را بسیار مهم بدانیم؛ عدم توجه به این روابط موجب ایجاد مشکلات مختلف خانوادگی، روحی و روانی برای هر یک از طرفین می‌شود و زندگی را با خطرهای جدی روبرو می‌کند.

31- به همسر خود بگوییم که من به خاطر عشق به تو همه ی سختی‌های زندگی‌مان را می‌پذیرم چنین جملاتی باعث دلگرمی او می‌شود.

32- همسر خود را راضی کنیم؛ باید طوری رضایت همسرمان را جلب نماییم که مطمئن باشیم هیچ وقت ما را ترک نمی‌کند و یا در هیچ مشکلی ما را تنها نمی‌گذارد.

33- با متانت و صداقت قبول کنیم که در بعضی از کارها همسرمان شایسته‌تر است.

34- برای سخن و پیشنهاد همسرمان احترام قائل شویم و خود را عقل کل ندانیم. باور داشته باشیم که همیشه همه چیز را همگان دانند.

35- سختی‌ها و مشکلات محیط کار را در حد ضرورت با همسرمان در میان بگذاریم؛ هم فکری بار مشکلات را سبک‌تر می‌نماید.

36- فرمان ندهیم؛ نباید خانه را به پادگان تبدیل کنیم، متوجه باشیم که خانه کانون عشق و محبت است نه محل یکه تازی و خشونت.

37- تعصبات غلط و افکار مزاحم را از خود دور کنیم؛ افکار مزاحم مانند خوره، سلامت روانی انسان را از میان می‌برند. بهتر است به جای اعمال تعصبات دست و پاگیر انرژی خود را صرف توجه به همسر و خانواده نماییم.

38- از ازدواج خود اظهار پشیمانی نکنیم؛ زندگی و روابط خود را با دیگران مقایسه نکنیم و از یاد نبریم که زندگی هر کسی مطابق سلیقه و عقل و درایت او اداره می‌شود.

39- روی نقاط ضعف همسر خود انگشت نگذاریم؛ هر فردی ممکن است در موارد مختلف دچار ضعف باشد آشکار کردن و بزرگ جلوه‌دادن این نقاط ضعف موجب ایجاد کدورت می‌شود. هرگز نباید از نقطه ضعف‌ها به عنوان اسلحه‌ای برای سکوت یا شکست دادن همسر استفاده کنیم.

40- مقابله به مثل نکنیم؛ از رفتارهای تلافی جویانه بپرهیزیم و سعی کنیم به جای مقابله به مثل، رفتار مناسب را به او یادآوری نماییم

Advertisements

39 responses

 1. با سلام.
  چقدر به جا راهنمایی کرده اید اگر همه زوج های اینگونه باشند تمام زندگی ها به آرامش می رسد و تمام خانه ها بهشت برین می شود

 2. باتشکر از راهنمایی های شما من همیشه سعی میکنم این توصیه ها را به کارگیرم اما خیلی وقتها هم بی اختیار عصبانی میشوم و چیزهایی میگویم که بعد هم پشیمان میشوم ولی افسوس که دیگر کمی دیر شده است.

 3. زیبا بود ولی آیا مردان هم اینگونه عمل می کنن 0 یا فقط وظیفه زنانه 0 باید کمی هم به مردان آموزش داده بشه درسته زن واقعاً پایه و اساس خانوادست اما آیا درسته همیشه زن تمام مسائل و به دوش بکشه 0 از راهنمائیهاتئنم بسیار ممنونیم

 4. ممنون از سايتتون خيلي مفيد بود اگه ميشه راهكارهاي بيشتري براي همسرداري و نكات خانه داري و شاد زيستن و شاد بودن ارايه بدهيد. خيلي ممنون

 5. سلام
  منم کاملا با پیشنهادهای شما موافقم و عمل به این پیشنهادها یعنی یه زندگی ایده آل.ولی به یه نکنه باید اشاره کنم که تو زندگی باید هردو طرف این مسائل رو رعایت کنن وگرنه یه دست هیچ وقت صدا نداره.

 6. با سلام ممنون از راهنماييتان اما شوهر من يك اخلاق خيلي خاص و خشكي دارد شايد من بتوانم فقط چند مورد از راهنمايي شما را اجرا كنم ولي در هر صورت ممنون

 7. با سلام و عرض ادب خدمت شما
  و خسته نباشید از اینهمه زحمتی که در اینجا کشیدید
  بسیار اموزنده و پر بار
  خوشحالم که وب شما رو دیدم و حتما استفاده خواهم کرد
  موفق باشی گلم

 8. از راه نمایی هاتون ممنون!من بعد از 2سال ازدواج هنوز تو خیلی از موارد ارتباطی اشتباه می کنم.دونستن این نکته های ریز و سازنده و تکرار اونها به گرم شدن زندگی کمک می کنه!
  عالی بود.لطفا به این سری از مطالب بیشتر بپردازید…

 9. مطالبتون خیلی جالب بود. من هنوز ازدواج نکردم اما سعی می کنم وقتی ازدواج کردم این مسائل رو حتما رعایت کنم چون رعایت این مسائل آرامشی برای زندگی خودم خواهد بود. ممنون

 10. دوست عزيزم خيلي مطالب به در بخور و كار بردي اينجا پيدا ميشه
  چون من تازه دارم ازدواج ميكنم
  برات آرزوي بهترينها رودارم اميدوارم بازم مطالب بيشتري بزاري
  بازم سر ميزم از سايتت طبليغ ميكنم چون سايتهاي اينجوري بايد مطرح باشند
  باتشكر موفق و پيروز باشي

 11. بابا واسه مردا هم یه ذره حالی کنین که چه جوری باید باشن
  سایت باحالیه
  ولی هر مردی بدونه که اگه با زنش صبح تا شبم لب بده هیچ وقت سیر نمیشه
  همیشه قبل از این که برید سر کا و بعد از برگشت به بوس ازشون بگیرید
  خودتون نتیجشو میبینید

 12. ممنون از این سایت بسیار خوبتون و از اینکه به فکر زندگی همسران جوان هستید.
  من و نامزدم حدود 3 ماه هست که عقد کرده ایم اما هنوز چیزی نگذشته همه ی روزها مون با دعوا و مرافه میگذره.هر دومون دیگه از این وضع خسته شدیم.اگر دوستش نداشتم و اگر می تونستم بعد از اون حتی یک روز هم زنده بمونم طلاقش می دادم اما چه کنم که هم دوستش دارم و هم زندگی بدون اون برام غیر قابل تصوره. البته دعواهای ما هم همیشه به خاطر چیزهای خیلی بی ارزش اتفاق می افته ولی طول دادن اونها باعث شده که دیگه از دست همدیگه خسته بشیم.شاید هم بچه ایم؛من23 سال دارم و اون هم 19 سالشه.
  خواهش می کنم اگر می تونید و کمکی از دستتون برمیاد ما رو از این کابوسی که گرفتارش شدیم نجات بدین.با تشکر…

 13. از راهنمايي هاي شما كمال تشكر را دارم . ولي بدانيد در جامعه ما آنقدر كه زنها در پي اصلاح و حفظ زندگي خود هستند ، مردان بها نمي دهند و اهميتي براي آگاهي از راهكارها نشان نمي دهند. ترجيحا» سعي شود در رسانه ها نيز با مردان صحبت شده و برنامه هايي براي افرايش آگاهي به آنها نيز ترتيب داده شود. چرا كه خيلي از مردها حتي مطالعه هم نمي كنند كه علم آنرا پيدا كنند

 14. خسته نباشيد آيا شما خودتان واقعآ به اين مسايل پايبنديد خواهشا در باره قدرت هم زيستن و تفرقه ننداختن به وسيله اقوام براي همه توضيح بيشتري دهيد

 15. خيلي مظالب خوب وبه جايي هست اگه بخواهيم مي تونيم بهش عمل كنيم فقط لازم هست يكدل باشيم وغرور وخودخواهي ها رو به دور بريزيم هيچ وقت براي انجام كارهاي خوب دير نيست

 16. خيلي مطالب خوب وبه جايي هست اگه بخواهيم مي تونيم بهش عمل كنيم فقط لازم هست يكدل باشيم وغرور وخودخواهي ها رو به دور بريزيم هيچ وقت براي انجام كارهاي خوب دير نيست

 17. من پسری 27ساله هستم و بر اثر مشکلی که دارم دکترها گفتن باید با زن بیوه عروسی کنی دنبال یه زن بیوه که صداقت داشته باشه میگردم که باهاش عروسی کنم بر اثر اعتقاداتی هم که دارم تا حالا گناه زنا نکردم و خیلی تنها هستم و دنبال شریک غصه هام میگردم 09189003727 shorooeyek_ehsas

 18. .5 ماه ميشه كه نامزد كرديم
  من و شوهرم خيلي همديگرو دوست داريم اما اخيرا خيلي با هم درگيري داريم…..تورو خدا راهنماييم كنيد.اون خيلي نسبت به كاراش و حرفهام بي تفاوت هست من دوستش دارم كمكم كنيد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s